فیشینگ چیست

فیشینگ، گرگ اینترنت!

[ratings]

فیلم ستایش‌شدۀ مارتین اسکورسیزی، گرگ وال‌استریت، روایت مردی جوان به نام جردن بالفورت (لئوناردو دی‌کاپریو) است که با شناختن حفره‌ها و باگ‌های گوشه‌های تاریک و کمتر‌شناختۀ بازار سهام کم‌ارزش، در قدم اول، سر مشتری‌های خرده‌پا را کلاه می‌گذارد و درنهایت کارش به جایی می‌رسد که در مقیاس کلان دست به پولشویی و جابه‌جایی پول‌های کثیف می‌زند.

درست مانند بالفورت که کارش را با بی‌اطلاعی و ناشناخته‌ماندن اسناد مالی نزد سهان‌داران آغاز کرده بود، در پهنۀ اینترنت هم هکرهای فراوانی هستند که با استفاده از ندانسته‌های کاربران اینترنتی، اطلاعات کارتی و مالی آن‌ها را به‌ سرقت برده و پول‌های کلانی به جیب می‌زنند. به راحتی خوردن یک لیوان آب خوردن، شاید هم ساده‌تر!

فیشینگ چیست؟

برای اینکه به زبان ساده دریابید که فیشینگ چیست، در قدم اول باید یک واقعیت بدیهی را درمورد اینترنت و دنیای امروز بدانید و آن یک چیز است: در دنیای امروز، اطلاعات، همان پول است!

همان‌طور که در زمانی نه‌چندان دورتر و حتی امروز، بسیاری از سارقان به‌دنبال زورگیری پول‌ها و اموال شهروندان بودند و هستند، سارقان دنیای اینترنتی هم در پی به‌دست‌آوردن اطلاعات شما هستند تا از این طریق بتوانند این اطلاعات را به پول و کالاهایی که مدنظر دارند، بدل کنند. شمارۀ کارت بانکی، شمارۀ حساب، گذر‌واژه (password) و نام کاربری (user name) و اطلاعاتی از این سنخ، همگی قابلیت این را دارند که چنانچه در جای مناسب استفاده شوند، بدل به پول شوند.

درست همان‌طور که وقتی به بانک می‌روید یا  نیمه‌شب پای دستگاه ATM ایستاده‌اید یا گوشی به دست در کنار بزرگراه راه می‌روید (و از دور صدای موتورسیکلت می‌آید!) بیشتر در معرض سرقت قرار دارید، وقتی در نظر دارید جابه‌جایی مالی داشته باشید یا اطلاعات خود را در جایی وارد کنید، احتمالاً در اکثر مواقع، یک فیشر (راهزن اینترنتی) در کمین شماست تا این اطلاعات گرانبها را از شما بدزدد و کیف و کارتتان را خالی کند. خب همۀ این‌ها یعنی در زمان استفاده از شبکه‌های اجتماعی، اپلیکیشن‌های پرداخت، وب‌سایت‌ها و سامانه‌های پرداخت (بله! فکرش را نمی‌کردید؟!) و…، لحظاتی‌ست که ممکن است طعمۀ یک سارق شوید.

این داستان گرچه می‌تواند نگران‌کننده باشد، اما راه‌حل‌های خود را دارد. همان‌طور که شهرهای شلوغ امروزی برای برقراری نظم و انضباط نیازمند نهادهایی مانند نیروی انتظامی هستند که از شما دربرابر سارقان و جانیان حفاظت کند، در جهان مجازی نیز چنین تمهیداتی چیده شده است؛ ولی همان‌طور که امنیت حداکثری نیازمند مشارکت فعال خود شهروندان است (هیچ پلیسی در خانۀ شما نمی‌ایستد و نمی‌گوید خیالت راحت، امنیت با من!)، در جهان نت نیز شما باید گوش‌به‌زنگ باشید و برای ایستادگی و خنثی‌کردن شرایط مشکل‌زا، راه‌حل‌هایی پیش‌بینی کرده باشید.

استفاده از درگاهی مطمئن مانند هیلاپی، یکی از آن راهکارهایی است که می‌تواند شما را در برابر سارقان بیمه کند.

این توضیح مختصر فرایند کلی فیشینگ است، در متن بعدی این مسئله را مفصل‌تر توضیح خواهیم داد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.